top of page
  • Tomasz Błaszczak

2020 m. balandis. Globalus futbolas pandemijos metu


Baltarusijos čempionato aukščiausios lygos logotipas

2020 m. kovo 19 d. 15 val. prasidėjo varžybos tarp Minsko „Energetik-BDU“ ir Borisovo „BATE“ komandų. Baltarusijos valstybinio universiteto Respublikinio futbolo olimpinio rezervo centro stadione sostinės komanda sensacingai laimėjo 3:1, šeimininkams įvarčius pelnė uzbekas Džasuras Jachšybajevas (du) ir juodkalnietis Dušanas Bakičius, šviečiu sąskaitą papildė baltarusis Maksimas Skavyšius. Varžybas stebėjo 730 žiūrovų.


Įprastai naujiena apie prasidedantį Baltarusijos futbolo čempionatą turbūt nesulauktų jokio atgarsio už Baltarusijos ribų. Pavasaris Europos futbole – tai laikotarpis, kai milijonai žiūrovų iš viso pasaulio stebi Čempionų ar Europos lygų atkrentamąsias rungtynės, arba stipriausių nacionalinių čempionatų paskutiniuosius turus, o lyginiais metais nacionalinės rinktinės ruošiasi Pasaulio ar Europos (kaip ir 2020 m.) čempionatams. Tuo tarp „senoje“ sistemoje – pavasaris-ruduo – žaidžia tik dalis nacionalinių čempionatų posovietinėje erdvėje ir Šiaures Europoje (iš šio konteksto iškrenta tik Airija, bet jos čempionatas, švelniai tariant, nėra priskiriamas prie stipriausių).


Tačiau šių metų pavasaris visiškai pakeitė įprastą gyvenimo ritmą ir futbolas čia nėra išimtimi. Kovo 13 d. stipriausios Senojo Žemyno lygos sustabdė savo čempionatus, o visos tarptautinės rungtynės perkeltos nenustatytam laikui. Kelias dienas vėliau buvo sustabdyti Rusijos ir Ukrainos čempionatai, o kovo 19 d. sustojo paskutinė iš stipresniųjų – turkiška Süper Lig. 2020 m. Europos pirmenybės perkeltos vieneriems metams.


Profesionalus futbolas liko tik Baltarusijoje, kur aplamai visas gyvenimas vyksta įprastu ritmu, kaip buvome pripratę dar iki kovo pradžios. Veikia mokyklos ir darželiai, vakarą galimą praleisti kine, teatre, ar vienintelėje Europoje atidarytoje operoje, o baruose galima paragauti vietinio kraftinio alaus (tiesa, Minsko alaus festivalis perkeltas į liepos mėnesį). Prezidento Aleksandro Lukašenkos sparnuotų frazių rinkinys pildosi kasdien: visus virusus išgydys traktorius, penkiasdešimt gramų degtinės (tik ne darbe!), pirtis ir ledo ritulys, o pats koronavirusas tai tik Pasaulio sveikatos organizacijos sukelta psichozė. Minsko oro uostas liko paskutinė kryptis, kurią galima pasiekti iš Vilniaus (balandžio 1 d. duomenims).


Prasidėjęs Baltarusijos futbolo čempionatas vienareikšmiškai bus išskirtinis, ir jau per pirmas dvi savaites sulaukė neįprasto dėmesio. Pirmiausia, apie šalies futbolą pradėjo rašyti viso pasaulio spauda, ir ne tik kaip apie pandemijos fenomeną. Rezultatus bei šiek tiek daugiau informacijos apie pačias rungtynes paskelbė garsioji ispanų „Marca“. Pirmadienį plačiai kaimyninės šalies futbolą aptarė ir svarbiausi Lietuvos naujienų portalai. Baltarusijos futbolo klubai ir federacija tikrai norės iš esamos situacijos pasipelnyti: televizijos transliavimo teises praktiškai iškart nusipirko Rusijos, Ukrainos ir Izraelio transliuotojai. Lažybų kontoros pristato visas Baltarusijos Aukščiausios lygo varžybas „dienos statymų“ rubrikoje...


Tiesa, reikia pripažinti, kad regiono (suprantamo kaip buvusios Abiejų Tautų Respublikos teritorijos) kontekste baltarusiškas futbolas per pastarąjį dešimtmetį sulaukdavo kone didžiausio susidomėjimo (atmetant Ukrainą, kurios oligarchai sugebėjo į šalies futbolo klubus įkišti milžiniškus pinigus ir nemažai pasiekti Europos futbole). Nei Lietuvos nei Lenkijos klubams nepavyko pasiekti tokių rezultatų kaip daugkartiniam Baltarusijos čempionui Barysavo „BATE“, XXI a. antrajame dešimtmetyje reguliariai žaidžiančiam Čempionų bei Europos lygos grupių etape.


Ypatingai Baltarusijos lyga išgarsėjo 2018 m. gegužę, kada Bresto „Dynama“ klubas paskelbė naujo generalinio direktoriaus pavardę – Diego Armando Maradona. Šis yra gerai visiems žinomas ekscentriškas buvęs Argentinos rinktinės, Neapolio bei Barselonos komandų atakuojantis saugas, vienas iš žinomiausių žaidėjų futbolo istorijoje, legenda. Kas žaidė futbolą XX a. devintame-dešimtajame dešimtmetyje pamena, kad kiekviename kieme turėjo būti vienas draugas su pravarde Maradona (Lenkijoje dar ir Boniek). Maradonos atvykimas išgarsino Bresto klubą, pritraukė žiūrovus į stadioną, milžiniškai pakėlė atributikos pardavimus, ir buvo tiek pat mįslingas kaip ir jo pabėgimas po dviejų mėnesių. Tiesa, tas Bresto klubo vadovybės ėjimas neliko be pasekmių ir pačiame futbole: pernai „Dynamai“ pavyko nutraukti BATE dominavimą vietinėje lygoje (po 13 Čempionų titulų iš eilės).


Baltarusijos futbolas vienareikšmiškai tapo globaliniu reiškiniu. Konkurencija iš vis dar žaidžiančios Nikaragvos Liga Primiera yra menka, tad fanai nukreipė savo dėmesį visai nenuspėjama kryptimi. Ypatingo dėmesio sulaukė futbolo klubas iš miesto, kuris visiems buvusių Abejų Tautų Respublikos žemių gyventojams pirmiausiai asocijuojasi su juostom – Slucko. Įkurtas 1998 m., šalies pirmenybėse dalyvauja nuo 2014 m. ir aukščiausiai buvo užėmęs vos septintą vietą. Tikrai nepriklausė nei stipriausiems, nei populiariausiems Baltarusijos klubams. Savo populiarumą Slucko klubas įgavo… galima sakyti, filologinės klaidos dėka, anglakalbis klubo pavadinimas yra pateikiamas ne pagal baltarusių kalbos transliteracijos taisykles o pagal rusų (abiem kalboms Slucko miestas rašomas taip pat), ir vietoj Sluck gauname Slutsk, žodį kurį tik pridėta paskutinė „k“ raidė skiria nuo vieno nešvankaus angliško žodžio apibūdinančio laisvo elgesio merginas.


Sparčiai auga facebook’o fanklubo FC Slutsk Worldwide sėkėjų gretos, šiandien (balandžio 1 d.) perkopė du tūkstančius, daugiau nei telpa Slucko miesto stadione ir maždaug 60 kartu daugiau nei komandos fanklubas turi narių pačiame Slucke. Tiesa, pats fanklubo įkūrėjas Shane Robinson iš Australijos Adelaidės miesto teigia, kad jį paskatino ne seksualinės asociacijos o keli laimėti lažybose doleriai, nes kaip tik Slucko varžybos buvo pirmas pasitaikęs galimas statymas lažybose. Netikėtas populiarumas privertė klubo vadovybė pradėti komunikaciją anglų kalbą. Iš viso pasaulio, nuo Kanados iki Naujosios Zelandijos, siunčiamos užklausos dėl atributikos įsigijimo. Tokia situacija yra nepaprastai sudėtinga, nes fanams skirtų marškinėlių ar šalikų klubas niekada ir neturėjo… Vietoje to, klubas turi pakankamai dideles finansines problemas. Pagrindinis klubo rėmėjas – Slucko Cukraus fabrikas, 2020 sausį pateko į garsiosios aferos akiratį, kada buvo suimti visų Baltarusijos cukraus fabrikų vadovai. Tas faktas, plius pernelyg didelės investicijos į jaunimo futbolo mokykla, kėlė egzistencinius klausimus dar iki pirmenybių pradžios. Dėl neaiškios finansinės padėtis pats dalyvavimas čempionate pakibo ant plauko. Sužinoję apie tą faktą, fanai iš viso pasaulio jau ruošiasi remti klubą finansiškai.


Sunku prognozuoti kaip reikalai išsivystys Baltarusijos lygai užsidarius arba grįžus „didžiajam“ futbolui. Fanai jau teigia, kad jie su Slucku eis iki „grabo lentos“. Tačiau tokio entuziazmo nedalina televizijos marketingo specialistai, kurie sutartyse dėl transliavimo teisių įrašė saugiklį, kad jos gali būti nutrauktos „kai veiklą atnaujins stipriausios lygos“. Apie nenorą žaisti jau prabilo kai kurių komandų žaidėjai. Salihorsko „Šachcioro“ ir Gardino „Niomano“ fanai jau susitarė, kad šeštadienį stadione nepasirodys. Turint omenyje, kad vasario 19 d. varžybos tarp Bergamo „Atalantos ir Valensijos klubų yra laikomos vienu iš svarbiausių įvykių prisidėjusių prie koronaviruso plitimo Europoje, situacija yra labai rimta ir nenuspėjama. Bet kol kas, Ronaldui ir Messiui pakabinus batus, jų fanų gyvenimas nesustojo, kol Baltarusijoje nepaskelbtas karantinas. Galima drąsiai sakyti, kad sekmadienio dvikovos tarp Minsko rajono „Isločes“ ir Slucko laukia visas pasaulis, ar sulauks?

Slucko stadionas

Nuotraukoje: Slucko stadionas

57 peržiūros
bottom of page